A A+ A++ Wysoki kontrast
Witamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. ul. Pieniężnego 10a, 11-200 Bartoszyce
 



LINKI

STOP COVID-19

STOP COVID-19

Bądź Aktywny

Program

Program







Program - Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II








„Wiedza ponad granicami”

Wszystkie państwa europejskie borykają się z problemami wykluczenia społecznego. Ze względu na otwartość granic oraz migrację zarobkową, problemy ludzi znajdujących się w kręgu zainteresowania służb społecznych i pomocy społecznej ulegają stopniowemu ujednoliceniu. Jednak ze względu na różną dynamikę rozwoju w poszczególnych krajach oraz różny poziom doświadczenia i profesjonalizmu – funkcjonują różne formy rozwiązywania tych problemów.

Wobec powyższej sytuacji istnieje potrzeba organizacji wspólnych, międzynarodowych szkoleń i wizyt studyjnych, umożliwiających przekazywanie przez partnerów zagranicznych wiedzy merytorycznej i doświadczeń zawodowych w sferze pomocy społecznej. Wzajemny transfer wiedzy wzbogaca o nowe doświadczenia i umiejętności. Stąd też pomysł na realizację 5-miesięcznego projektu pn. „Wiedza ponad granicami”współpraca międzyregionalna drogą doskonalenia zawodowego służb społecznych na poziomie partnerskich samorządów lokalnych. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych, za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Bałtyk” w Elblągu, ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Realizatorem przedsięwzięcia, w imieniu Samorządu Miasta Bartoszyce, był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach, w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Bartoszycach oraz Stowarzyszeniem Integracji Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach.

Główny cel projektu zakładał podwyższenie kompetencji zawodowych pracowników służb społecznych poprzez transfer wiedzy z regionów bardziej do mniej rozwiniętych, zaś cel szczegółowy - wzmocnienie współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną w realizacji zadań pomocy społecznej.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano wymianę doświadczeń (prezentacja dobrych praktyk) w zakresie pracy z różnorodnymi grupami klientów (m.in. osoby starsze, niepełnosprawne, bezrobotne) oraz działania szkoleniowe skierowane do 30 pracowników pomocy społecznej i działających w tym obszarze organizacji pozarządowych, reprezentujących partnerskie samorządy Miasta Bartoszyce i Powiatu Bartoszyckiego, tj.: Nienburg i Verden w Niemczech, Emmabodę w Szwecji, Bagrationowsk i Pionierskij w Rosji oraz Kołomyję na Ukrainie.

Działania merytoryczne trwały 7 dni (od 3 do 9 lipca 2010r.) i były realizowane w formie zajęć warsztatowych, wykładów oraz wizyt studyjnych w różnych placówkach pomocowych na terenie Miasta Bartoszyce, Powiatu Bartoszyckiego oraz Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Zajęcia szkoleniowe w ramach projektu rozpoczęły się 3 lipca 2010r. spotkaniem organizacyjnym z przedstawicielami Władz Miasta, Władz Powiatu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach i Stowarzyszenia Integracji Osób Niepełnosprawnych. Pierwszy dzień intensywnych szkoleń warsztatowych, to nie tylko praca merytoryczna, to również wzajemne poznawanie się uczestników oraz przełamywanie barier, z których największą była językowa. Nieodzowni okazali się tłumacze, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali nam i naszym gościom – uczestnikom projektu osiągnąć porozumienie oraz zrozumienie treści przekazów. Cykl szkoleń rozpoczęli gospodarze, zaś goście z zagranicy z ogromnym zainteresowaniem śledzili wykłady, prezentacje multimedialne ukazujące działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jego rolę, zadania, realizowane projekty, które przedstawiła Pani Stefania Michalik-Rosa – Dyrektor placówki. Całość zobrazowana została slajdami, krótkimi filmami oraz opatrzona słownym komentarzem.

Działalność instytucji pomocowych na terenie Powiatu Bartoszyckiego omówiła Pani Brygida Adamajtis – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bartoszycach. Prezentując zadania statutowe jednostki, przybliżyła problemy związane z zapewnieniem opieki nad dziećmi i rodziną, funkcjonowaniem rodzin zastępczych, domów dziecka, opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w zinstytucjonalizowanych formach.

Problemy związane z przeciwdziałaniem bezrobociu, utrzymującym się na tradycyjnie w naszym powiecie wysokim poziomie, omówiła Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bartoszycach Pani Bożena Florek. W trakcie wykładu zaprezentowała podejmowane inicjatywy, realizowane programy oraz współpracę PUP z ośrodkami pomocy społecznej, ukierunkowaną na aktywizację bezrobotnych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu tej grupy osób.

Uzupełnieniem działań realizowanych przez instytucje pomocowe jest działalność sektora pozarządowego na rzecz społeczności lokalnej. Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych (SION), działające w naszym mieście od 1995r., utworzyło Warsztaty Terapii Zajęciowej, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, Klub Sportowy „Valider” oraz realizuje szereg programów autorskich na rzecz osób niepełnosprawnych. Przewodnicząca Stowarzyszenia Pani Lucyna Jędryczka, prezentując całokształt działalności SION, podkreśliła znaczenie aktywności sektora pozarządowego w rozwiązywaniu istotnych lokalnych problemów społecznych.

Cykl wykładów zakończyła Pani Gabriele Bischoff – Prezes Stowarzyszenia „Lebenschilfe” z Nienburga. W ramach prezentacji nt. „Praca socjalna z osobami niepełnosprawnymi w Niemczech”, przedstawiła nowatorskie rozwiązania stosowane przez naszych zachodnich sąsiadów oraz jej organizację w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej tej grupy osób.

Po zakończeniu zajęć warsztatowych, uczestnicy grupy szkoleniowej wzięli udział w spotkaniu z twórcami nieprofesjonalnymi oraz artystami niepełnosprawnymi, biorącymi udział w X Integracyjnym Plenerze Plastyczno-Fotograficznym, organizowanym przez bartoszycki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie k. Bartoszyc.

 

04.07.2010r.

Uczestnicy projektu spędzili zwiedzając atrakcje turystyczne regionu Warmii i Mazur. Odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, gdzie m.in. wysłuchali koncertu wykonanego na XVIII - wiecznych organach. Zwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, demonstrujące w zrekonstruowanych chatach wiejskich eksponaty kultury materialnej polskiej wsi - przedmioty gospodarstwa domowego, tkaniny i stroje, plastykę obrzędową, ceramikę, rzeźbę i malarstwo. Wycieczkę zakończył pobyt na zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

05.07.2010r.

Kolejny dzień szkoleń, uczestnicy projektu rozpoczęli od wizyt studyjnych w placówkach pomocowych na terenie Miasta Bartoszyce i Powiatu Bartoszyckiego, w trakcie których mieli możliwość zapoznania się z warunkami funkcjonowania, zakresem zadań oraz ofertą usług jaką proponują na rzecz podopiecznych Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, prowadzone przez SION Warsztaty Terapii Zajęciowej i Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Bartoszycach.

W tym dniu grupa szkoleniowa wzięła również udział w zajęciach integracyjnych, organizowanych w ramach Programu Aktywności Lokalnej skierowanego do osób bezrobotnych i ich rodzin, uczestniczących w realizowanym przez MOPS w Bartoszycach projekcie systemowym „Twoja Szansa”, mającym na celu zapobieganie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób i rodzin oraz ich powrót na rynek pracy.

Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe przygotowane przez gości ze Szwecji – Panią Robért Anneli i Panią Gustafsson Asa – pracowników LSS dla dzieci i młodzieży. W trakcie wykładu, na przykładzie instytucji działających w mieście Emmaboda, zaprezentowane zostały 3 główne filary pomocy państwowej (zabezpieczenie społeczne, opieka zdrowotna, bezpłatna edukacja) funkcjonujące w Szwecji. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno polskich i zagranicznych uczestników projektu.

 

06.07.2010r.

Grupa szkoleniowa uczestniczyła w wizycie studyjnej w placówkach pomocowych funkcjonujących na terenie Olsztyna. Uczestnicy projektu zapoznali się z działalnością Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym  i Osobom o Podobnych Zaburzeniach w Rozwoju oraz ze strukturą i działalnością jednostek organizacyjnych Ośrodka Mieszkalno – Rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych. Grupa odwiedziła również Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego. W trakcie wizyty odbyło się spotkanie z Panią Jolantą Szulc - Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Panią Wiesławą Przybysz – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, która zaprezentowała zadania samorządu województwa w obszarze pomocy społecznej.

07.07.2010r.

Ostatni dzień szkoleń warsztatowych uczestnicy projektu rozpoczęli od wizyty w Bartoszyckim Domu Kultury gdzie mieli możliwość zapoznania się z formami działalności placówek wsparcia funkcjonujących w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Na scenie zaprezentował się zespół „Białe Gołąbki” działający przy Klubie Seniora oraz grupa teatralna „Stworzeni”, funkcjonująca w Środowiskowym Domu Samopomocy. Program artystyczny przedstawiły również Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez SION.

Następnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyły się zajęcia warsztatowe z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w sferze pomocy społecznej, m.in. Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Polskiego Czerwonego Krzyża, Bartoszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, „Amazonki”). Współpraca z partnerskimi organizacjami społecznymi na terenie miasta Bartoszyce została zaprezentowana przez uczestniczącą w zajęciach z ramienia Stowarzyszenia Integracji Osób Niepełnosprawnych Panią Marlenę Kulis. Ponadto Pani Stefania Michalik-Rosa – Dyrektor MOPS, omówiła założenia funkcjonującego od 1994r. Programu Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych Pomocy Społecznej. Przedstawiciele organizacji stwierdzili, iż uczestnictwo w Programie pozwala efektywniej pracować i rozwiązywać różnorodne problemy społeczności lokalnej, przyczynia się do zwiększenia potencjału wolontariatu oraz realizacji ważnych celów publicznych.

Ciąg dalszy zajęć warsztatowych to wykłady i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników projektu z Kołomyi (Ukraina) – Panią Olgę Stefanyszyn i Pana Olega Terpygorowa oraz z Pionierskiego, Bagrationowska i Dołgorukowo (Rosja – Obwód Kaliningradzki). W swoich wystąpieniach goście z Rosji i Ukrainy przedstawili problemy z jakimi borykają się na co dzień w swojej pracy w instytucjach pomocy społecznej, a także zaprezentowali dotychczasowe osiągnięcia i nowatorskie metody stosowane w bieżącej działalności. Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie pracownika socjalnego Centrum Pomocy Kryzysowej w Pionierskim, Pani Galiny Zaborodiny, przybliżające metody wsparcia kobiet – ofiar przemocy, znajdujących się w sytuacji kryzysowej.

„Funkcjonowanie pomocy społecznej na poziomie samorządu lokalnego” omówione przez Panią Walentynę Masłową - pracownika socjalnego samorządowej placówki usług socjalnych w Pionierskim, wskazuje na szereg analogii z naszym systemem. Podobny zakres działalności, cele i zadania oraz krąg osób znajdujących się w zainteresowaniu instytucji, wskazuje na potrzebę dzielenia się doświadczeniami, poszukiwania rozwiązań skierowanych na osiągnięcie pożądanych i oczekiwanych efektów.

 

W rezultacie działań szkoleniowych uczestnicy projektu wymienili się wiedzą nt. teoretycznych i praktycznych aspektów pracy instytucji i organizacji pozarządowych działających w sferze pomocy społecznej na różnych szczeblach samorządu, w reprezentowanych przez siebie krajach. Udział w warsztatach szkoleniowych pozwolił na zdobycie nowych umiejętności, podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz nabycie nowych doświadczeń, co wpłynęło pozytywnie na poczucie zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej. Na zakończenie pracy grupy szkoleniowej zagraniczni uczestnicy projektu zaproponowali, aby utrzymać tradycję tego typu spotkań kadry pomocy społecznej i organizować je systematycznie – każdego roku w innym państwie.

08 – 09.07.2010r.

Całość działań merytorycznych została podsumowana w trakcie 2 – dniowej konferencja nt.: „Wspólne problemy – wspólne rozwiązania”, celem której była przede wszystkim wymiana doświadczeń i prezentacja dobrych praktyk. W ponad 60 – osobowym gronie uczestników konferencji, oprócz grupy szkoleniowej, gościliśmy m.in. przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Polityki Społecznej i Pracy Obwodu Kaliningradzkiego, Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Bałtyk” w Elblągu, władz administracji rządowej z Verden, Kołomyi i Bagrationowska oraz przedstawicieli naszych władz lokalnych na czele z Burmistrzem Miasta Bartoszyce - Krzysztofem Nałęczem oraz Starostą Bartoszyckim – Zbigniewem Nadolnym.

Udział w konferencji przedstawiciela Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Pani Jolanty Łukasik, stał się okazją do podkreślenia jubileuszu 20-lecia ustawy o pomocy społecznej oraz utworzenia ośrodków pomocy społecznej. Oprócz krótkiego podsumowania i przypomnienia historii funkcjonowania pomocy społecznej w demokratycznej społeczności, nakreślone zostały kierunki działań na najbliższe lata.

„Retrospekcję Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych” przedstawiła Pani Małgorzata Samusjew – Kierownik projektów FMGTiM Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk w Elblągu. Precyzyjnie określone cele funduszu, tj. wzmocnienie współpracy na lokalnym i regionalnym poziomie administracji publicznej poprzez transfer wiedzy z regionów bardziej do mniej rozwiniętych, wzmocnienie turystyki ekologicznej, aktywizacja społecznych inicjatyw i rozwój systemu informacji, były zachętą dla ewentualnych wnioskodawców do składania w szerokim partnerstwie małych, tzw. miękkich projektów.

Wstępem do rozpoczęcia wymiany doświadczeń oraz prezentacji dobrych praktyk stało się wystąpienie Pana Marka Jurzyńskiego – przedstawiciela Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, który omówił „Rozwój aktywnych form pracy z beneficjentami pomocy społecznej w oparciu o środki Europejskiego Funduszu Społecznego”. W efekcie wdrażania aktywnych form pracy z klientami następuje często powrót na rynek pracy i aktywizacja zawodowa, powrót do życia społecznego oraz przywrócenie samodzielności życiowej osób i grup zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

Przykładem dobrych praktyk jest wieloletnia współpraca transgraniczna Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Pani Teresa Miłoszewska przedstawiła aktualnie realizowany projekt z zakresu arteterapii pn. „Azymut”. Poprzez działania prowadzące do podnoszenia kwalifikacji pracowników samorządowych, instytucji kultury, placówek edukacyjno-wychowawczych i organizacji pozarządowych z Polski, Szwecji i Rosji, przy wsparciu finansowym FMGTiM, uczestnicy projektu zdobywają nowe kwalifikacje, następuje również intensyfikacja i wzmocnienie współpracy oraz rozwój kontaktów w rejonie Morza Bałtyckiego.

Anna Appołonowa – gość reprezentujący Ministerstwo Polityki Społecznej i Pracy w Kaliningradzie zaprezentowała formy i metody pracy z klientami pomocy społecznej w Obwodzie Kaliningradzkim. O swoich doświadczeniach w realizacji międzynarodowych projektów finansowanych przez FMGTiM opowiedziała również Pani Zoja Koczetkowa – Przewodnicząca Kaliningradzkiej Regionalnej Dziecięco-Młodzieżowej Organizacji Osób Niepełnosprawnych MARIJA w Kaliningradzie. Stowarzyszenie jest stałym partnerem instytucji i organizacji w realizacji projektów o charakterze kulturalnym, skierowanych do osób niepełnosprawnych. U podstaw aktywności członków Stowarzyszenia leży chęć polepszenia jakości życia dzieci niepełnosprawnych w regionie poprzez znalezienie, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia innych krajów, wariantów rozwiązania tych trudnych problemów.

Problemem dezaktywizacji zawodowej osób po 45 roku życia, zagrożenie grupy marginalizacją społeczną oraz sposoby przeciwdziałania negatywnym zjawiskom zaprezentowali przedstawiciele Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ERKON) – Pani Hanna Oczkoś i Pan Krzysztof Śledź. W ramach projektu „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” opracowany został we współpracy z partnerem z Finlandii projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym pn.: „Model zatrudnienia wspomaganego osób po 45 roku życia – wiek gorącego ziemniaka”, którego ideą jest stworzenie nowego modelu zatrudnienia w oparciu o doradztwo zawodowe, wsparcie psychologiczne, szkolenia zawodowe, pośrednictwo pracy. W założeniach projektu tradycyjny model zatrudnienia opierający się na zasadzie „przeszkolić -> zatrudnić”, został wzbogacony o elementy „wzmocnienia i utrzymania”.

Podkreślić należy, iż ogromnym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyły się szczególnie wystąpienia zagranicznych gości. Pan Heiko Greitschus Kock – Dyrektor Biura Pracy w Verden w sposób wyczerpujący przedstawił sytuację na rynku pracy w Niemczech, sposoby ograniczania zjawiska bezrobocia oraz systemy zabezpieczenia socjalnego (tj. ubezpieczenia, system pomocy, system wspierający i odszkodowawczy).

Uczestnicy konferencji dzięki Pani Agnieszce Nowickiej oraz Stanisławie Kosmali mieli możliwość zapoznać się z działalnością Federacji FOSa (Federacja Organizacji Socjalnych), która wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Opieki Paliatywnej w Bartoszycach realizuje partnerską współpracę na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzięki wypracowaniu modelowych rozwiązań dotyczących zdiagnozowanych problemów w społeczności lokalnej, w Bartoszycach powstała lokalna koalicja (17 osób z 5 różnych organizacji i instytucji), opracowany został plan działań na rzecz obłożnie chorych przebywających w swoich domach na terenie powiatu.

Prezentację osiągnięć w pierwszym dniu konferencji zakończył Pan Igor Morozow – Zastępca Dyrektora Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych i Starszych „Sosnowaja Usad’ba” w Pionierskim, który przedstawił nowatorskie metody pracy z osobami niepełnosprawnymi i starszymi przebywającymi w placówkach stacjonarnych. Na szczególną uwagę zasługują doświadczenia pracowników związane z wdrożeniem metod arteterapeutycznych do codziennej pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz organizacja corocznego, obwodowego pleneru artystycznego.

Uczestnicy konferencji w godzinach popołudniowych udali się na wernisaż wystawy prac wykonanych w trakcie jubileuszowego, X Integracyjnego Pleneru Plastyczno-Fotograficznego, organizowanego przez MOPS w Bartoszycach na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Dąbrowie.

Tegoroczny Plener odbywał się w zacisznym, przepięknym, malowniczo położonym zakątku. Wzięło w nim udział 25 osób, w tym:

§   5 rzeźbiarzy - jednocześnie opiekunów artystycznych osób niepełnosprawnych,

§   5 malarzy - artystów amatorów,

§   10 uzdolnionych osób niepełnosprawnych,

§   5 opiekunów merytorycznych.

W trakcie pleneru powstały 83 prace, w tym: obrazy olejne, obrazy wykonane farbami akrylowymi, rzeźby, płaskorzeźby i fotografie. Tematyka prac była różnorodna (portrety, abstrakcje, martwa natura, krajobrazy itp.).

Drugi dzień konferencji merytorycznej to ciąg dalszy wymiany doświadczeń oraz prezentacja dobrych praktyk.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym w Polessku, Galina Dokuczajewa przedstawiła metody pracy w placówkach dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Aktualnie, wdrażając program międzynarodowy „Perspektywa” skupiono uwagę nie tylko na pełnej adaptacji i integracji społecznej, ale również na osiągnięciu, stosownego do możliwości wychowanków, przygotowania zawodowego oraz wyuczenia samodzielności, znalezienia zatrudnienia, funkcjonowania w społeczności lokalnej. Praca z podopiecznymi DPS prowadzona jest nowatorskimi metodami, wśród których wymienić należy: estetoterapię, aeroterapię, muzykoterapię, arteterapię, teatroterapię i in.

Pani Lucyna Jędryczka – Przewodnicząca SION omówiła realizowany przez Stowarzyszenie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na przestrzeni 1,5 roku projekt pn. „Krok ku aktywności i integracji”. Celem projektu była integracja i aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Osoby niepełnosprawne (z różnym stopniem niepełnosprawności) mogły skorzystać z zajęć w warsztatach zawodowych w zakresie wikliniarstwa, tańca, malarstwa, ceramiki, haftu komputerowego, teatroterapii oraz doradztwa zawodowego. Za realizację powyższego projektu stowarzyszenie uhonorowane zostało wyróżnieniem Burmistrza Miasta „Laur aktywności ‘2009”.

Interesujący i nowatorski projekt realizowany w ramach PO KL pn. „Rodzina na medal – rozwój nowych form wsparcia mieszkańców powiatu piskiego” przedstawiła Pani Katarzyna Bańko – Dyrektor PCPR w Piszu. Projekt obejmuje wsparciem 30 osób niezatrudnionych, zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych (15 osób to rodzice dzieci umieszczanych w rodzinach zastępczych lub placówkach, 15 osób stanowią rodzice mający problemy opiekuńczo-wychowawcze i ograniczoną władzę rodzicielską poprzez nadzór kuratora). Uczestnicy objęci są stałym wsparciem asystentów rodziny, z których każdy ma pod opieką 10 osób i co najmniej 1 raz w tygodniu odwiedza rodzinę motywując do podjęcia pracy zawodowej, towarzysząc w załatwianiu spraw urzędowych, ucząc zarządzania środkami finansowymi, opieki nad dziećmi, prowadzenia gospodarstwa domowego itp. Równocześnie rodzina korzysta ze wsparcia psychologicznego, wsparcia doradcy zawodowego, szkoleń podnoszących kwalifikacje. Spodziewane efekty to przede wszystkim wzrost umiejętności opiekuńczo-wychowawczych, społecznych oraz motywacji do aktywności zawodowej.

Dyrektor Urzędu Pracy w Kołomyi – Pan Wasilij Głagoliuk zaprezentował założenia polityki społecznej na Ukrainie oraz przedstawił problemy związane z rynkiem pracy. Omówił również warunki funkcjonowania rodzin w jego kraju i metody wsparcia najuboższych.

„Młodzież na start” to innowacyjny projekt zaprezentowany przez Panią Agnieszkę Szemplińską z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy. Projekt został skierowany do społeczności z miejscowości popegeerowskich, gdzie znaczny procent mieszkańców korzysta ze wsparcia finansowego MOPS. Miejscowości te na tle innych „wyróżniają się” biernością, roszczeniowością i brakiem aktywności w podejmowaniu działań na rzecz środowiska lokalnego. „Króluje” w nich bezrobocie, wielodzietność, bezradność, brak dbałości o środowisko otaczające miejsce zamieszkania.

Dzięki zaktywizowaniu młodzieży, przy wsparciu sołtysa, Rady Sołeckiej i pracowników MOPS oblicze wsi zmieniło się na korzyść. Młodzi mieszkańcy dbają o estetykę otoczenia, zieleń, tworzą aktywną społeczność lokalną.

Wystąpienie pod wspólnym tytułem „ Partnerstwo na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej osób bezrobotnych”, kończące 2-dniowe spotkanie, przedstawione zostało przez Panią Bożenę Florek (Zastępcę Dyrektora PUP w Bartoszycach) oraz Panią Stefanię Michalik-Rosa (Dyrektora MOPS).

Pani Bożena Florek poinformowała uczestników konferencji o projektach realizowanych przez PUP w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych, o formach pomocy jaką oferuje Urząd dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, o przysługujących uprawnieniach.

Pani Stefania Michalik-Rosa jako przykład dobrej praktyki podała realizację projektu „Twoja Szansa” – aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z wykorzystaniem metod aktywnej integracji.

Panie podkreśliły rangę dobrej partnerskiej współpracy obu instytucji, bez której niemożliwa byłaby realizacja szeregu inicjatyw.

Jako Realizatorzy projektu, wspólnie z naszymi Partnerami, mamy nadzieję, iż ciekawe prezentacje dobrych praktyk, wymiana doświadczeń, możliwość poznania problemów i stosowanych rozwiązań zarówno w trakcie konferencji merytorycznej jak i cyklu warsztatów szkoleniowych, przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy, przepływu informacji oraz wzmocniły uczestników do podejmowania nowych wyzwań na gruncie zawodowym.

 

 




























 
 
Foto: Ewa i Tomasz Pisarscy, Jarosław Pastuła, Archiwum MOPS